Radio Android – najczęściej zadawane pytania

Skrócona instrukcja obsługi

Hasła do factory settings - ustawienia zaawansowane:

 • Android 5.1 cortex A9: 126  w niektórych stacjach 123456 lub rzadko m123456
 • Dla Android 6.0 Allwinner T3: Developer: 7890 , Extrasettings: 123456
 • Android 7.1 cortex quadcore A53: settings: 8888 , car settings / zmiana logo samochodu: 5678
 • Android 6.0 oraz 7.1.2 radio SLIM Allwinner T3:  Factory settings 1617 , wybór stylu ( do wyboru 4 style) 111333
 • Android 6.0.1 Octacore A53 procesor: 126
 • Android 7.1.2 Cortex A9 2GB RAM :  hasło 126 lub m1234565
 • Android 6.0 Joying : 3368

Podświetlenie przycisków

Jeżeli nie działa po podłączeniu radia dołączonym w zestawie złączem należy znaleźć pomarańczowy przewód oznaczony "ILL" i podłączyć go do plusa ze stacyjki kabel czerwony lub do zasilania podświetlenia deski rozdzielczej (przyciski radia będą się ściemniać razem z podświetleniem deski rozdzielczej)

We wiązce radiowej kolor tego przewodu jest z reguły również pomarańczowy.

Kolory podświetlenia

W radiach dedykowanych do konkretnego modelu samochodu najczęściej kolory przycisków ustawione są na stałe, ale na przykład Erisin udostępnia dowolne kolory podświetlenia we wszystkich swoich produktach.

Zmiana możliwa jest nie we wszystkich radiach, służy do tego program "Elements" w ustawieniach systemowych Androida. Można również zmieniać kolory przycisków w ustawieniach zaawansowanych "extra settings" po podaniu hasła. Odpowiada za to ustawienie "panel color led"

Ustawienia daty i godziny

Ustawienia -> data i godzina : wybierz strefę czasową +1 np. Amsterdam potem zaznacz automatyczne aktualizacje czasu.

Jeśli wybór strefy czasowej nie jest dostępny, odznacz automatyczne aktualizacje czasu przez internet oraz przez GPS

Po włączeniu automatycznej aktualizacji będzie ustawiany poprawny czas ( data oraz godzina )

Poziomy głośności

Factory settings -> Voice Ustawiamy poziomy głośności względem siebie dla różnych wejść audio. Jeżeli na przykład komunikaty nawigacji są zbyt ciche podczas słuchania radia zwiększamy poziom dźwięków systemowych. Jeśli natomiast za cicho słychać rozmowę telefoniczną zwiększamy poziom bluetooth. Głośność komunikatów nawigacji można ustawić również w Car settings -> Navigation. Tam decydujemy czy komunikat z navi ma być mieszany z innym dźwiękiem "mixed" czy ma całkowicie wyciszać inne dźwięki ( radio , youtube , muzyka z karty itp.)

CANBUS

Jeżeli radio nie rozpoznaje informacji z komputera pokładowego samochodu co objawia się brakiem działania przycisków w kierownicy oraz brak rozpoznania włączenia biegu wstecznego. Możemy spróbować wybrać inny program komunikacji bardziej pasujący do marki samochodu. Factory settings -> Canbus Na przykład dla BMW zwykle powinno być numer 24 - BMW Union , ale np. dla Opla Insigni w niektórych radiach ma być Chevrolet Cruze.

Modem USB

Stacje multimedialne Android nie zawsze rozpoznają modem internetowy podłączony do gniazda USB. Zależne jest to od producenta oprogramowania , a dokładnie jakie sterowniki zostały użyte podczas kompilacji. Jeśli android rozpoznaje (widzi) modem pokazuje w ustawienia "sieci komórkowe" wtedy konfiguracja jest prosta. Jeśli nie znamy APN oraz hasła należy skontaktować się z informacją danej sieci komórkowej. Sieci często mają różne nazwy APN w ramach serii numerów kaert SIM, dobrze jest zatem zadzwonić na infolinię i upewnić się. Jeśli Android nie widzi modemu trzeba go skonfigurować pod Windowsem w komputerze. Jak uzyskamy już połączenie modemu z internetem w PC przenosimy modem do radia z androidem , stacja multimedialna zacznie korzystać z modemu jak z połączenia sieciowego. Jeżeli jednak to również nie pomaga to najprościej użyć innego modemu. Osobiście miałem taki przypadek , że dosłownie na chwilę android pokazywał stronę logowania PLUSA po czym informował o braku połączenia. Udało się wpisać hasło podstępem. Uruchomiłem w radiu hotspota, podłączyłem się do niego telefonem. W telefonie otworzyłem przeglądarkę gdzie już bez problemu udało się wpisać dane dostępowe. Potem modem już łączył się z internetem bezproblemowo. Nie dotyczy to droższych modemów posiadających funkcję hotspota. Taki modem radio znajduje jako sieć WiFi, po podaniu hasła kolejne razy loguje się automatycznie.

Kamera cofania

Aby kamera prawidłowo działała radio musi otrzymać jednocześnie dwa sygnały. Muszą być spełnione dwa warunki.
 1. sygnał obrazu z kamery
 2. informacja o cofaniu - o włączeniu biegu wstecznego
Sygnał wizji z kamery podłączamy do żółtego "cincha" przy radiu oznaczonego:  PARKV CVBS IN , CAM lub CAMERA ( zależnie od producenta radia) Informacja o zamiarze cofania -  tu występują dwie możliwości:
 1. Radio otrzymuje sygnał z CANBUS dekodera (wszystkie radia dedykowane ) - kamera powinna już prawidłowo działać. Jeśli nie ma obrazu tylko ciemny ekran z żółtym znakiem na środku oznacza to że nie ma sygnału wizji z kamery i trzeba szukać problemu w kamerze.
 2. Radio uniwersalne 2 DIN nie ma canbus dekodera więc musimy poradzić sobie w inny sposób. Razem z długim przewodem "wizyjnym" jest cienki czerwony przewód. Podłączamy go do plusa przy kamerze, oczywiście może być prosto do lampy cofania , bezpiecznika lampy cofania lub włącznika lampy cofania. Następnie musimy określić, który przewód w głównej kości zasilającej radia odpowiada za włączenie trybu "cofania" radia. Czytamy srebrną etykietę na metalowej obudowie radia , szukamy BACK CAR , PARKING  lub CAMERA zależnie od producenta radia. W przypadku naszego podstawowego dostawcy jest to przewód brązowy pin numer 8 wtyku głównego. Do tego brązowego przewodu podłączamy nasz czerwony kabel z plusem kamery. Radio powinno prawidłowo pokazywać obraz z kamery ( z kolorowymi liniami) . Jeśli nie pokazuje to problem leży po stronie kamery.
Jak sprawdzić kamerę? Podłączamy przewód wizyjny do żółtego cincha VIDEO IN ( może nazywać się inaczej ale na pewno IN) , oczywiście podłączamy  zasilanie do kamery ( plus oraz minus) uruchamiamy w radiu program AVIN ( android 5 w androidzie 6 nazywa się inaczej) powinniśmy zobaczyć to co widzi kamera. Jeśli nie spróbujmy z inną kamerą.
kamera cofania schemat
schemat podłączenia kamera cofania

Radio Android - najczęściej zadawane pytania